Közérthetően a bennünk létező élővilágról

Fogalomtár

Scroll Down

Általános kifejezések

Mikrobióta:

Mikrobióma:

Donor:

Donátum: egy adott alkalommal a donor szervezetet elhagyó, természetes eredetű és tartalmú fécesz.

Graft: egészséges személy donátumából nyert, laboratóriumi eljárással átalakított bélmikrobióta tömeg, mely lehet enema (folyékony állagú kivonat) vagy kapszulázott liofilizátum formátumú. A Graft / Donátum AutoBiome szolgáltatás esetén saját részre, HeteroBiome szolgáltatás esetén a recipiens részére kerül felhasználásra.

Mikrobióma

A bennünk élő világ

  •  
  • LOT: homogenizált, azonos összetételű és minőségű, feldolgozási eljáráson átesett graft, megjelenési formától függetlenül;
  • Széklet átalakítás, feldolgozás: mindazon folyamatok összessége, amelyeket a Laboratórium azzal a céllal végez, hogy a széklet AutoBiome vagy HeteroBiome szolgáltatás végzésére alkalmas grafttá váljék.
  • FMT: (Faecal Microbiome Transfer, azaz székletmikrobióta-átültetés/átvitel) azon beavatkozás neve, melynek során előzetes szűrővizsgálatokon átesett donor graftjából megfelelő technológiai eljárással készült homogén mikrobiótát a recipiens tápcsatornájába juttatják, annak módjától függetlenül).
  • Transzplantáció: az FMT kivitelezése nazogasztrikus szondán vagy rektális katéteren keresztül, egészségügyi intézményben, orvosi felügyelet mellett;
  • Transzfer: Az FMT kivitelezése otthoni körülmények között orálisan alkalmazható készítmény (por, tabletta, kapszula) felhasználásával;
  • MTT: az FMT, mint eljárás felhasználásával kivitelezett, a recipiens diszbózsának megszüntetését célzó, akár többszöri FMT-t szükségessé tevő komplex egészségügy kezelés;
  • Recipiens: az a bélmikrobióta egyensúly eltolódásban szenvedő, kezelésben részesülő személy, akinek a szervezetébe a graftot bejuttatják, illetve az az egészségügyi szolgáltató, amely további orvosi vagy tudományos felhasználás céljából a graftot átveszi.
  • Ügyfél: az az előzetes szűrővizsgálatokon átesett egészéges személy, akinek a széklete laboratóriumi analízis alapján alkalmas arra, hogy az átalakítást követően AutoBiome eljárás esetén saját, vagy HeteroBiome eljárás esetén recipiens számára felhasználásra kerüljön.

A baktériumegyensúly

A mikrobioma összetétele nem állandó. Napról napra változik. Nagymértékben befolyásolja az általános egészségi állapot, a táplálkozás, a stressz, a környezet és a gyógyszerek. Vannak olyan állapotok, amikor a mikrobiómában egyes baktériumok visszaszorulnak és kóros összetétel alakul ki. Ezt szaknyelven diszbiózisnak nevezzük. Ahhoz, hogy lássuk, milyen módosítások szükségesek az egyensúly helyreállításához az életvitelben vagy a táplálkozásban, mikrobióma-összetétel vizsgálatot végzünk.

Bár a mintavétel nem, az eljárás maga igen bonyolult. Kevés laboratórium van a világon, amelyik képes a kérdés komplexitásának megfelelő vizsgálati módszerrel analizálni az emberi mikrobióma mintákat. Az optimálistól való eltérés megállapítása pedig bonyolult szakértői feladat. A kapott eredmény alapján lehetőség van a diszbiózis kezelésére: étrendi változtatással, probiotikus élelmiszerekkel illetve a mikrobioma-kultúra komplex átültetésével is. A kiváló minőségű, megfelelő mikrobiális környezetet is tartalmazó, antibiotikum- és más vegyszerektől mentes élelmiszer-alapanyag illetve a sokféle mikróbát tartalmazó természetes környezetben való létezés az optimális mikrobióma fennmaradásának alapfeltétele.

Mikrobióma összetétel

A 15 leggyakoribb baktérium a vizsgálati alanyban

A mikrobióma vizsgálat

célja, hogy felfedje az eltérés hátterében lévő baktériumokat illetve rámutasson azon életmódbeli problémákra, melyről esetleg magának a betegnek sincs tudomása. Amennyiben szeretne erről többet megtudni, folytassuk a vizsgálatokkal!

Hamarosan...

A diszbiózis

a mikrobióma-gazdatest kölcsönhatásának felborulása a baktérium-egyensúly megbomlásához vezet,

amely alatt elsősorban a mikroorganizmusok egymáshoz viszonyított arányának előnytelen módosulását értjük. Egyszerre csökken a diverzitás (a sokszínűség) és borul fel az egyes törzsek közötti kényes egyensúly. Egyre valószínűbb, hogy bármely baktérium túlszaporodása okozhat betegséget, az eddig "patogénnek" nevezett mikróbák esetén mindössze az ok-okozati összefüggés könnyebb bizonyíthatósága ált. Ma már számos betegség háttereként bizonyítást nyert a mikrobióma diszbiózisa.

Holobióma alatt az emberi szervezet sejtjeit és a kommenzális mikroorganizmusok által alkotott funkcionális rendszert értjük. Ennek része a mikrobióma, mely kifejezéssel a baktériumokat, archaikusokat, vírusokat és gombákat illetve az azokat felépítő genetikai állományt illetjük. A kommenzális mikrobióma definíciója korábbi felosztásban szimbióta és patogén organizmusokat takart, ma inkább ezen élőlények egészséges (funkciót betöltő) és eltolódott (diszbiotikus, betegséget okozó) összetételéről szokás beszélni.

Az emberi szervezetben az előfordulásuk helye szerint nevezzük el a mikrobiómát, így hivatkozhatunk bél-, bőr- vagy éppen hüvelyi eredetű összetételre is. A baktériumok egymással alkotott bonyolult hálózatát mátrixnak nevezzük. Ennek a funkcionális egységnek a megbomlása a disbiosis.

A diszbiózis megszüntetésének klinikai lehetőségei

A mikrobióma intervenciókat általában nem specifikus, azaz a mikroorganizmusokat nem egyenként célba vevő módszerekre (pl. antibiotikum terápia, probiotikumok adása, specifikus diéták és széklet mikrobióta transzplantáció FMT/MTT) illetve célzott eljárásokra (pl. mesterséges mikrobák és törzsspecifikusan célzott gyógyszerek csoportjára) szokás osztani. A mikrobiómának a metabolikus betegségekben betöltött fontos szerepe miatt ígéretesnek tartjuk a gazdaszervezet anyagcserezavarainak fenti beavatkozási módszerekkel történő kezelését, ugyanakkor mint minden orvosi beavatkozásnak, valamennyi eljárásnak megvan a maga előnye és járnak különböző szintű kockázatokkal is. Tekintve, hogy a célzott terápiák klinikai jelentősége ma még elhanyagolható, a kezelések tekintetében a nem specifikus eljárásokról ejtünk szót.